Nejlepší, ale přesto nikdy nevyhráli Mistrovství světa v Matsogi?

Mým záměrem je prezentovat sportovce a významné osobnosti v Taekwon-do ITF, jelikož tato část je podle mě značně zanedbaná.

Nový studenti, ale také i dlouhodobí cvičenci málo kdy vědí o těch, kteří obětovali opravdu spoustu času trénováním.

V taekwondu vzory často postrádáme, cvičenci často TKD atlety nebo trenéry neznají, přičemž by se jimi mohli inspirovat či motivovat.

Jako první bych rád uvedl, že hodnotím atlety, kteří už po soutěžní stránce nejsou aktivní, zkrátka ti, kteří jíž v TKD nesoutěží.

V hlavě mám hned několik jmen, Aleš Vyzrál, Alexander Verner, Andrej Gudac.

Jaká náhoda, že všem začíná křestní jméno na A.
Všichni tři AAA borci vyhráli Mistrovství Evropy, dokázali zaujmout svým stylem, přehledem a technikou.

Byli to podle mě nejlepší bojovníci, kteří to nejcennější měli na dosah a to titul Mistra Světa.

Aleš Vyzrál

Ano, mezi mým výběrem je i České zastoupení.

Aleš za mě patřil mezi univerzální bojovníky. Dokázal byt tvrdý, ale zároveň byl technicky vyspělý,
a když bylo třeba, dokonce kontroval.

Největší šanci měl Aleš na Mistrovství světa v Bulharsku. Tam se probojoval až do semifinále.
Aleše zastavil až Andrey Kress, pozdější Mistr Světa.

Společně s Honzou Mračkem patřili mezi největší opory Českého týmu.

Aleš vyhrál Mistrovství Evropy do 85 kg celkem 2x.
A to 2011 v Tallinnu do 85 kg a 2013 ve Slovinsku v Bledu

Andrej Gudac

Tento mladý Chorvat si zakládal na pohybu.
V boji působil klidně.

Dokázal si počkat na svou příležitost.
Velmi dobře uměl "chodit" mezi techniky a startovat tak do úderu, čímž soupeře kontroval

Byl to velmi rychlý bojovník, vlastně téměř nikdy nekombinoval. Pokud nějakou kombinaci udělal, tak to byli údery zakončené kopem.

Andrej Gudac se nikdy Mistrem Světa nestal. Dle mého by se mu později vyhrát podařilo, kdyby neskončil ve věku 21 let.
Jeho posledním a jediným Mistrovstvím světa za seniory bylo v roce 2011 v Severní Koreji.

Andrej je stále aktivní, ale již se věnuje pouze Kickboxu.

zde odkaz na jeho finále z Mistrovství Evropy 2013:

Alexander Verner

Pokud by si někdo titul mistra Světa zasloužil vyhrát opravdu nejvíce, byl to podle mě Alexander Verner.

Jeho styl se v něčem podobal Andrejovi G. Byl také klidný bojovník, který se perfektně orientoval po ringu.
Zřídka kombinoval, ale jeho start do rukou byl opravdu vždy skvěle načasovaný.

Ve své době patřil mezí první bojovníky, kteří používali dlouhý naskakovaný úder jako útok.
V letech, kdy Alexander byl aktivní závodník, bylo běžnější používat rozbíhané údery.

Svým pohybem dokázal zkracovat vzdálenost a hned jak ucítil, že na soupeře dosáhne, startoval.
Porazit tohoto borce bylo opravdu těžké, avšak vždy na tom nejdůležitějším turnaji pro každého TKD atleta, mu chyběla troška štěstí.

Jeho poslední start na Mistrovství světa byl v roce 2009 v Rusku. Tam prohrál v Semifinále s pozdějším vítězem váhové kategorie do 78 kg, Dalerem Sayffidinovem.

A. Verner vyhrál Mistrovství Evropy ve váze do 78 kg celkem 3x, a to v letech 2006, 2007 a 2009.